Kto pisze teksty piosenek

Wiele osób kojarzy piosenkarzy jako wszechstronnych artystów, którzy mają ogromny talent muzyczny oraz smykałkę do tworzenia tekstów. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że współczesny rynek muzyczny nie wymaga tak naprawdę od gwiazd tego wszystkiego. Piosenkarze nie muszą i bardzo często nie tworzą swoich tekstów. Robią to profesjonalni tekściarze.

Szara eminencja?

Gdy zadajemy sobie pytanie, kto pisze piosenki i kto stworzył nasz ulubiony numer, podajemy natychmiast nazwisko głównego artysty. Nieliczni posiadający płytę CD zerkają w jej zawartość, analizując nazwiska tekściarzy. A to właśnie oni stoją za wieloma hitami, które dziś nucimy pod nosem, powtarzamy i tak kochamy. Nazwiska niektórych tekściarzy zapisały się na stałe w historii polskiej piosenki i znane są ogromnej rzeszy słuchaczy np Osiecka, Młynarski, Olewicz, Mogielnicki, Cygan, Janerka, Ciechowski, Nosowska, Staszewski, Maleńczuk. Są jednak i tacy, których nazwiska większości z nas nic nie powiedzą np Magda Czapińska czy Adam Nowak, a to przecież twórcy takich hitów jak “Remedium”, “Święty spokój” czy “W wielkim mieście” wyśpiewanych przez Marylę Rodowicz, Grzegorza Turnaua i zespół Raz, Dwa, Trzy.

Tekściarz - artysta na wynajem

Są to osoby posiadające umiejętności związane ze słowem pisanym i mówionym, szczególnie poezją. Znają się na tym, jaki rytm powinny mieć piosenki oraz jaką konstrukcję. Często posiadają wiele lat doświadczenia i setki piosenek na swoim koncie. Współpracują z różnymi artystami, tworząc teksty na życzenie lub kreując je na bezpośrednie życzenie artystów. Tekściarze istnieją w wielu krajach, a ci, których piosenka stała się hitem, mogą liczyć na międzynarodową karierę.

Przebojem po sukces

Gwiazdy estrady muszą pokazywać się, mieć dobrą energię i potrafić współpracować z publicznością. Za ich karierą stoją dziesiątki innych osób, które wspierają, nakierowują oraz tak zarządzają ich karierą, by płynąć z największą falą popularności i jak najlepiej to wykorzystywać. Teksty piosenek mają tu duże znaczenie. Historia zna wiele przypadków, gdy tekst odrzucony przez jedną osobę stał się w ustach drugiej hitem na skalę niewyobrażalną, a dziś jest to stały element kultury popularnej. Tekściarze żyją właśnie dla takich momentów.

Od szarej eminencji do gwiazdy

Wśród tekściarzy znajdują się tacy, którzy sami marzą o karierze. Pracując nad tekstami, uczą się swojego fachu, a współpraca z wytwórniami i gwiazdami otwiera im powoli drzwi do ich własnej sławy. Znamy kilka takich przypadków, a najlepszym może być Bruno Mars. Artysta przez długi czas pisał teksty dla innych sław, m.in. dla Rihanny. W pewnym momencie postanowił zaryzykować i stał się wykonawcą swoich tekstów oraz producentem własnych utworów i w ten sposób zdobył przebojem rynek muzyczny.

Tekst na sprzedaż

Nie ma ludzi, którzy są w stanie wykonać perfekcyjnie wszystko, tzn. napisać tekst, muzykę, zaśpiewać, zatańczyć, wyreżyserować teledysk. By zaskarbić sobie serca publiczności i rozwinąć skrzydła kariery, warto zaufać specjalistom, którzy są w stanie wymyślić piosenkę. Tekściarz to współcześnie jeden z ważniejszych zawodów wspierających show biznes.